Wczoraj miały miejsce dramatyczne wydarzenia w stolicy Austrii – Wiedniu. Wymagają one jednoznacznego potępienia i solidarności z ofiarami zamachu na synagogę i osoby cywilne. Temu właśnie przyświecała idea Miasta Pokoju, aby w takich chwilach zabrać głos. Zabrać głos z Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej!
Niestety obojętność i brak publicznego potępienie nie tak dawnych w Polsce aktów wandalizmu i dewastacji kościołów katolickich, czy miejsc pamięci historycznej przez Prezydenta Miasta Pokoju Pana Janusza Chwieruta, czy Starostę Oświęcimskiego Pana Marcina Niedzielę i ich osobisty udział w ostatnich marszach, tak jak wielu mieszkańców mówi, było nieodwracalnym przekroczeniem granicy upadku przesłania Miasta Pokoju.
Czy dla chwilowych korzyści politycznych Pana Janusza Chwieruta i Pana Marcina Niedzieli warto było poświecić ideę Miasta Pokoju, którą budowały pokolenia? Niestety, co mówię z przykrością, zabrakło także publicznego potępienia tych aktów wandalizmu i dewastacji kościołów jakie widzieliśmy w Polsce przez takie instytucje jak np. Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. Każdy z Państwa i z nas ma prawo do wyrażania swojego zdania i udziału w demonstracjach, ale ostatnie zachowania włodarza miasta i powiatu, to jest podkreślę – brak publicznego potępienia ataków, w wielu miejscach w Polsce, na kościół katolicki, osoby duchowne czy wiernych, spowodowały, że głos Miasta Oświęcim i Powiatu Oświęcimskiego w tej, jakże dramatycznej chwili jaką widzimy w Wiedniu i nie daj Boże, kiedykolwiek i gdziekolwiek indziej, będzie już zawsze brzmiał inaczej.
To jest głos w sprawie ważniejszej niż jedna kadencja samorządu i wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nikt nie uniknął na przestrzeni lat błędów, ale niezależnie ile osób użyje mniej lub bardziej niekulturalnych słów krytyki w stosunku do tego co pozwoliłem sobie napisać, niestety nie zmieni to już tego, że w opinii wielu mieszkańców Oświęcimia pewne granice zostały nieodwracalnie przekroczone w przesłaniu Miasta Pokoju.
I to wszystko w roku, w którym w Oświęcimiu obchodzimy jako rok świętego Jana Pawła II – Papieża Pokoju…