Co dalej z podziemiami pod oświęcimskim rynkiem?

W 2012 roku w trakcie prac remontowych prowadzonych na Rynku Głównym w Oświęcimiu odkryto pozostałości XVI-wiecznego ratusza miejskiego. Usytuowanie w przeszłości w tym miejscu ratusza świadczyło o dużym znaczeniu miasta w skali regionu. Dziś można próbować zobaczyć pozostałości ratusza przez szklane sześciany umieszczone w płycie rynku. Jest tylko jeden warunek: że nie są one zaparowane, a oświetlenie akurat działa.

Dzięki uprzejmości pani Wioletty Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, jako członkowie komisji Budżetu i Rozwoju Miasta Rady Miasta Oświęcim mogliśmy wejść pod płytę oświęcimskiego rynku i zobaczyć stan zagospodarowania podziemi starego ratusza. Pod powierzchnią rynku zachowały się najprawdopodobniej dwa pomieszczenia, wydzielone grubą ścianą z przejściem pośrodku. W pomieszczeniach odkrytych w 2012 roku można zobaczyć w miarę dobrze zachowane ślady sklepień ceglanych, fragmenty kamiennego bruku oraz częściowo zachowane tynki wewnętrzne. Obecnie jedynym wejściem do podziemi jest żelbetowy korytarz pochodzący z okresu II wojny światowej.

Pamiętam, jak w poprzedniej kadencji rady miasta, też byliśmy w tym miejscu. Szkoda, że od tamtego czasu tak niewiele udało się zrobić. Tym bardziej, że można tutaj dotknąć i zobaczyć kilka wieków historii naszego miasta. Podziemia pod rynkiem zostały wpisane do rejestru zabytków województwa, co miało otworzyć drogę do podjęcia kolejnych działań. Czy coś ruszyło? Wiem jedno, że przygotowanie dostępności tego miejsca dla turystów to trudne, kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie.

Uważam jednak, że powinniśmy w Oświęcimiu wykorzystać ten potencjał jaki dała nam nasza przeszłość. Musimy pokazywać Oświęcim jako miasto z wielowiekową tradycją, a to miejsce mogłoby być tego doskonałym przykładem. Wykorzystajmy już to co mamy. Odtwórzmy historię i potencjał legend krążących o podziemiach Oświęcimia. Utworzenie w podziemiach rynku multimedialnej trasy turystycznej z pewnością przyczyniłoby się do promocji miasta. Pobliski Olkusz już to zrobił. Podziemia turystyczne w Olkuszu pod rynkiem starego miasta zostały udostępnione dla mieszkańców i turystów. Może trzeba wziąć przykład i tylko rozwiązać kwestię sposobu finansowania tego przedsięwzięcia?

Jeśli macie Państwo swoje przemyślenia i opinie w tym temacie, to zachęcam do kontaktu mailowego – kubaprzewoznik@poczta.onet.pl

Autor: Jakub Przewoźnik