W Bielsku-Białej mają pomysł reaktywacji województwa. I co dalej?
W „Porozmawiajmy.O” gościmy mecenasa Bartłomieja Tkacza, pomysłodawcę utworzenia nowego („starego”) województwa. W programie uczestniczą także oświęcimscy radni Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta.
Rozmowę rozpoczynamy od ogłoszonego niedawno w Bielsku-Białej pomysłu utworzenia nowego województwa, nazwanego tu roboczo podbeskidzkim. Rzecz niewątpliwie nawiązuje historycznie do dawnego województwa bielskiego. Zastanawiamy się, czy tę dość zaskakującą inicjatywę, należy obecnie traktować poważnie.
– To właśnie bielscy radni podczas sierpniowej sesji rady miasta podjęli uchwałę, w której zaapelowali do władz państwowych i samorządowych w sprawie odtworzenia województwa z siedzibą władz w tym mieście. Ważne jest to, że rada miasta Bielsko-Biała podjęła uchwałę intencyjną jednogłośnie, ponad wszelkimi podziałami politycznymi – mówi Bartłomiej Tkacz, pomysłodawca utworzenia województwa podbeskidzkiego.
Skąd wizja i wola powołania do życia nowego województwa? – Z perspektywy Katowic i Krakowa kwestie istotne dla ludzi mieszkających na terenie Podbeskidzia i na obrzeżach obu województw jak np. w Oświęcimiu nie są dostatecznie identyfikowane ani rozumiane – ocenia mecenas Bartłomiej Tkacz. Gość „Porozmawiajmy.O” zauważa również, że mniejsze województwa szybciej się rozwijają.
Rozmowa koncentruje się przede wszystkim wokół idei doskonalenia i reformowania samorządu w Polsce. Mecenas Tkacz wspomina tu np., że prezydent Włocławka wystąpił z podobną inicjatywą utworzenia nowego województwa. Czy obecny podział na województwa i czy aktualne funkcjonowanie samorządów jest optymalne dla rozwoju Polski?
Pomysł się pojawił i co dalej. – Mamy intencyjną uchwałę rady miasta Bielska-Białej, która popiera powołanie województwa. Dla mnie gospodarzem pomysłu na nowe województwo jest już teraz prezydent Jarosław Klimaszewski oraz radni z Bielska-Białej. Jeżeli te osoby traktują tę ideę w sposób odpowiedzialny i poważny swoich wyborców, to powinni zacząć już działać – mówi Bartłomiej Tkacz.
Jak miałoby teoretycznie wyglądać województwo podbeskidzkie? – Projekt jest otwarty. Każdy nowoczesny samorządowiec nie powinien przejść obok mojego pomysłu obojętnie. Ważna jest strategia dla potencjalnie nowego bytu – dodaje Bartłomiej Tkacz.
– Aby utworzyć nowe województwo potrzebna jest wola polityczna. Po prostu trzeba zmienić prawo. Do tego potrzebni są parlamentarzyści. Jakie jest nastawienie posłów do pomysłu? – dopytuje Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.
– W radzie miasta Bielska-Białej sprawa została przegłosowana jednogłośnie, ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Mam nadzieję, że parlamentarzyści spojrzą na ten temat w podobny sposób jak radni Bielska-Białej – mówi mecenas Tkacz.
– Debata o tego rodzaju reformie to prawdopodobnie temat na całe długie lata, a może i następne dziesięciolecia… W czym niby Bielsko-Biała byłoby, z punktu widzenia Oświęcimia, lepsze od Krakowa? Tego dziś nie wiemy. Natomiast to, że ktoś w ten sposób zwraca uwagę, że trzeba być może bardziej dbać o rozwój mniejszych miast i miejscowości, jak np. nasz Oświęcim, jest chyba plusem tej obecnej dyskusji – dodaje Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.
Jak zawsze, serdecznie zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.
Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com
Nasz numer telefonu: 500 146 701
Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!